Pontyhorgászat bányatavakon: Tippek és trükkök

A pontyhorgászat népszerűsége évről évre növekszik Magyarországon, és a bányatavak különösen kedvelt célpontok a horgászok körében. Ezek a tavak gyakran mélyek, tiszta vizűek, és gazdag halállománnyal rendelkeznek, ideális környezetet biztosítva a pontyhorgászat szerelmeseinek. Ebben a cikkben megosztunk néhány hasznos tanácsot és trükköt, amelyek segíthetnek sikeresebbé tenni a horgászatot a bányatavakon.

A bányatavak jellemzői

A bányatavak mesterségesen létrehozott vízfelületek, amelyek többnyire kavics-, homok- vagy agyagkitermelés következtében alakultak ki. Ezek a tavak általában mélyebbek és tisztábbak, mint a természetes tavak, ami különleges kihívásokat és lehetőségeket jelent a horgászok számára. A régi bányatavak is hasonlóképpen működnek, amiken már évek óta nem folyik bányászati tevékenység. Most egy kalap alá vesszük őket ebben a cikkben.

Pontyhorgászati technikák bányatavakon
  1. Helykeresés
    • Mélységmérés: A bányatavak mélyebb részei gyakran otthont adnak a nagyobb pontyoknak, különösen a nyári melegben. Érdemes használni mélységmérőt vagy marker úszót a megfelelő helyek megtalálásához. A platók, törések is kifejezetten meghorgászandó területnek számítanak, mivel a pontyok gyakran táplálkoznak ilyen helyeken. Ezen kívül minden mederváltozás egy megjegyzendő terület lehet a bányatavakon. Például, ha nincs akadó, tereptárgy, markáns törés a környéken, akkor egy iszapváltó is nagyon eredményes lehet. (Ahol az iszapos rész felkeményedik.)
    • Struktúrák keresése: A pontyok szeretik a természetes és mesterséges akadályokat, mint például a bedőlt fák, gödrök, törések, bármilyen tereptárgy. A bányatavakon gyakran működnek a partmenti zónák, mivel általában ezek a legnagyobb törések a tavon, ahol nulláról hirtelen mélyül akár 4-7 métert is a víz.
  2. Etetés
    • Minőségi bojlik és pelletek: A pontyok gyakran vonzódnak a minőségi etetőanyagokhoz. Használjunk jól megválasztott bojlikat és pelleteket az etetéshez. Óriási a választék, ezért nem emelnénk ki semmilyen gyártót. Gyakran nem ezen múlik a siker, hanem a megfelelő ízvilágon és a helyszínen.
    • Fokozatos etetés: A bányatavakon érdemes kisebb mennyiségekkel kezdeni az etetést, majd fokozatosan növelni a mennyiséget, hogy a halak ne lakjanak jól túl hamar. Többféle stratégia létezik, sok esetben ennek az ellenkezője is működhet. Az etetés javasolt mennyisége függ, a vízterület nagyságától is. Egy 10-30 hektáros tavon például az etetés folyamatos területi koncentrációja javasolt. Persze ez is attól függ, hogy hány napos túrára indultunk el. Egy 3 napos horgászat alatt, érdemes egy nagyobb, körülbelül 10-15 nm-en szétszórni a bojlit, pelletet, magot, és folyamatosan csökkenteni a területet, akár egyre nagyobb méretű bojlival. Elegendő, ha 2-3 óránként, vagy halanként dobócsövezünk, vagy spombozunk rá 6-8 szemet. Második napon már elég, ha 5-6 nm-re terítünk, majd fokozatosan közelítünk csak a meghorgászott rész felé. A pontyok keresni fogják a korábban szétszórt élelmet és az egyre fogyó mennyiség miatt, kevésbé óvatosak. Emiatt szinte biztosan a horgon végzik a nagyobb példányok is. Ha a helyszín és a használt bojli/pellett/magok/ etetőanyag minősége és ízvilága megfelelő, akkor a siker garantált egy ilyen stratégiával. 
    • + 1 érdekes tapasztalat. A bányatavakon nagyon gyakran kiemelkedően működik a squid-es (tintahalas) ízvilág.
  3. Szerelékek
    • Finom szerelékek: A tiszta víz miatt a pontyok könnyebben észrevehetik a horgászfelszerelést. Használjunk finomabb, kevésbé feltűnő szerelékeket. Javasolt a fluorocarbon dobóelőke és horogelőke használata.
    • Biztonsági klipsz: A biztonsági klipsz segít megelőzni a halak elakadást és biztosítja, hogy a horgászzsinór könnyen kioldódjon a kapás során. Ezzel védjük a halakat, ami már egy evidens dolognak számít a nagyponty horágszatban.
Taktikák a sikeres horgászatért
  1. Időzítés
    • Korai reggel és késő este: A pontyok gyakran ezekben az időszakokban a legaktívabbak, amikor a víz hőmérséklete alacsonyabb.
    • Éjszakai horgászat: A bányatavakon az éjszakai horgászat különösen eredményes lehet, mivel a pontyok ekkor bátrabban mozognak.
  2. Időjárás és vízhőmérséklet
    • Hűvösebb időjárás: A pontyok kedvelik a hűvösebb vizet, így érdemes az őszi és tavaszi időszakot kihasználni.
    • Friss víz beáramlás: Az esőzések után, amikor friss víz áramlik a tóba, a pontyok gyakran aktívabbak. A frontok alatt érdemes a fűszeresebb ízvilágú csalikat alkalmazni. Sokkan vallják, hogy a májas jellegű bojlik, etetőanyagok például frontban kevésbé működnek.

 

Összegzés

A bányatavakon történő pontyhorgászat különleges kihívásokat és élményeket kínál a horgászok számára. A megfelelő hely kiválasztása, a minőségi etetés, a finom szerelékek és a jó időzítés mind hozzájárulnak a sikeres horgászathoz. A türelem és a kitartás meghozza gyümölcsét, és a bányatavak gyönyörű pontyai igazán emlékezetes pillanatokat nyújthatnak a horgászok számára. Próbáljuk ki a fenti tippeket és trükköket, és élvezzük a pontyhorgászat minden pillanatát! Figyeljünk a részletekre. A kapitális pontyok becserkészése gyakran múlhat egy megfelelően kiválasztott horogelőkén, vagy egy 2 méterrel arrébb helyezett szereléken.